Szerző: FreshUp Ági (RYT 500)| Kategória: Pihenj
Ezt a meditációs technikát bárhol tudod alkalmazni. A legjobb persze ha minden nap ugyanabban az időben és helyen biztosítod magadnak azt a 10 – 15 percet, amikor elvonulsz a világ elől, és csak magad vagy. Magadra szánod az időt.
Ha még nem vagy gyakorlott meditáló, ez a technika teljesen jó kezdésnek. Ha pedig már gyakorlott vagy, igyekezz rendszert vinni, azaz 7 vagy 21 napon keresztül végezt minden nap. Figyeld magad, hogy mi változik, de minden elvárás nélkül. Csak végezd és mélyülj el a légzésben. Nincs két egyforma nap, így valószínű ez a meditációs technika is minden nap más élményt fog nyújtani.
Örömmel ajánlom tehát ezt a gyakorlatot, és örömmel veszem a tapasztalataid, ha megosztod velünk az egészségtudatosok csoportjával, a Jóga Mindennap Olvasóival.
Meditáció légzésfókusszal
A légzésedre bárhol és bármikor tudod terelni a figyelmed. Ébredés után, a tükörbe nézve a reggeli készülődés során, a metróra várva vagy épp utazva, este hazafele úton vagy épp elalvás előtt. Egyszerűen csak kezdd el figyelni a légzésed, ahogy emelkedik a mellkasod, és ahogy süllyed. A légzésed legyen természetes, csak hagyd, hogy megtörténjen.
Az öt lépésből álló technikánál használd a megérzésed, végezz minden szakaszt egy kicsit tovább, ahhoz képest, ahogy az elméd jelezné (kérné), hogy lépj tovább. A meditáció nem az elmédről szól, nagyon is nem, ezért ne hagyd, hogy az egód vezéreljen.
1. lépés: A belégzésed útja
Csukd be a szemmed, és csak figyeld a légzésed. A légzésed természtes és ösztönös. Fókusz a belégézésen, csak a belégzésen van. Figyeld, ahogyan a levegő belép az orrjáratokon, végighalad az orron egészen le a tüdődig.
2. lépés: Belégzés után pillanatnyi szünet
Minden belégzés után van egy pillanatnyi szünet, amely természetesen megtörténik. Anélkül, hogy bármin is változtatnál, figyelmed csak erre irányítsd, a többit hagyd, hogy automatikusan megtörténjen. Figyeld a szüneteket.
3. lépés: Kilégzés
Válts, és most csak a kilégzésed figyeld, ahogyan a mellkas és a has változtatja alakját.
4. lépés: Kilégzés után pillanatnyi szünet
Minden kilégzés után van egy pillanatnyi, természetes szünet. Figyeld azt, csakis azt.
Mind a 4 szakaszt min. 2-3 percig végezd, de legalábbis tovább, mint ahogy azt az elméd diktálná. Ne változtass semmit, csak hagy, hogy ösztönösen megtörténjen a légzésed.
5. lépés: A légzésed számolása
Kezdd számolni a légzésed:
– a belégésed. Kezdd eggyel, és csak a belégzéseket számold. Belégzés 1, belégzés 2, belégzés 3, … Egészen 10-ig, majd vissza 10-től 1-ig. Elképzelhető, hogy elfelejted hol tartottál, vagy elrontod a számolást, akkor kezdd el újra 1-től.
– végezd el ugyanezt a kilégzéseddel is.
A légzésed ösztönös és természetes, erősíti benned az átadás érzését és az elfogadást. A légzéseid közötti pillanatnyi szünetek pedig téged, magad jelképeznek. A te belsődet, a központodat.
Ez a technika erősíti a tudatosságodat és a koncentrációdat.
Ha van időd, a gyakorlat elvégzése után, maradj még ülve, és engedj el minden fókuszt. Csak légy akkor “itt és most”.
Kellemes élményszerzés, meditálást kívánok.
Visszajelzésed, kérdésed esetén írj bátran.
Namaste,
Ági
FreshUp Ági
Ahogy a Hold is állandóan változik, úgy a te energiád is, azonban hiszem, hogy mindenki képes megtalálni az egyensúlyát, amelyben boldogságot, nyugalmat és egyben tettre kész energiát érez. Közel 2000 tartott jógaóra tapasztalatával és YA-RYT 500 órás nemzetközi jógaokatóként vezetem a saját alkotásom, a Fresh Up Zone studiót Bécsben. Fontos szempont számomra a helyes kivitelezés, a rendszeresség és a fejlődés. A hatha alapú óráimon gyakran találkozhatsz anatómiai fókusszal, flow, yin és elemekkel, és kedvelem a fordított és egyensúlyozó testhelyzeteket. Jóga filozófiám …