Évek óta saját sütésű kenyeret eszünk. Hiába az osztrák nagy kenyér választék, a legjobban azt szeretjük, ami itthon, a jógafarmunkon sül.
A legjobban a fehérlisztből készült jön be nekünk – sőt, kerülöm a teljes kiőrlésű lisztet.
Megunni mindent lehet. Így a klasszikus fehérkenyerem is ide jutott, de nem adom fel.
Amit nagyon szeretek és szeretnék megtanulni, az a baguette, de az még nem megy.
Történetesen egy baguett receptet kerestem, amikor rátaláltam egy olyan receptre, ahol a szerző élt Franciaországban és leírta, hogy ott a nagymama hogyan készítette a baguettet.
A recept helyett a sztori kelt bennem életre, ahogyan a nagyi tekergetni a nyers tésztát.
Hát fogtam, és a saját értelmezésemben megcsináltam. A tésztát tekeregettem így is, aztán meg úgy is. Végül az eredmény sok kisebb kenyerecske lett, ami leginkább a gyerekkoromi panninihez hasonlított. De ez nem pannini, nem is kifli, és nem is zsemle.
A kisült valamik olyan finomat lettek, hogy azóta is így formázom a saját kenyér receptem nyers tésztáját.
De kell valami név! – mondtam Zsoltinak egyik este elég kevés reménnyel, hogy valami épkézláb ötlettel előáll majd.
Reggel annyit mondott “bergli”.
A tartalom mögött két szó áll: a kifli és a Bergl (ami történetesen az a terület, ahol lakunk).
Kész is. A név is megvan, számos variáció is van már, de egy a biztos, hogy a jógafarmunk recepttárában ez egy tuti befutó.
Próbálgasd megcsinálni, aztán írj neked milyen lett. De ha más nem, nálunk az elvonulásokon ilyet fogsz kapni bolti kenyér helyett!
Egyebek
Az alább megadott mennyiség nekem egy tepsi berglit ad ki, és kb. 3 napig elég nekünk.
Egyelőre élesztővel készítem a kenyereinket, de már nagyon érik bennem, hogy kovászt neveljek.
Elkészítés:
1. Langyos vizet készítek (1 liter).
2. A keverőtálba teszem az élesztőt, cukrot, felöntöm a vízzel (mehet bele az egész, de lehet úgy is, hogy az élesztő kelesztéséhez csak a felét adom). Ráindítom a dagasztó villát és szórok rá lisztet. Amikor kicsit homogén állagú lett, akkor megállítom a gépet. Tiszta konyharuhával letakarom, és hagyom kelni.
3. Amikor az élesztő felfutott (buborékos a massza), akkor leveszem a konyharuhát, beindítom a dagasztót és 3 részletben adom hozzá a lisztet. A gép folyamatosan kever. Kb. fél kg lisztenként adom hozzá, de sosem mérem, csak látom az állagán, hogy mehet még bele, és jobb szeretem, ha gépnek van esélye jól eldolgozni a lisztet a masszával, a lisztnek meg van esélye megpuhulni, felszívni a nedvességet.
4. Kb 20 percig dagasztom. A dagasztás kb. felénél, amikor még lágyabb a tészta, tehát nincs benne az összes liszt, akkor teszem bele a sót.
5. A vége fele már csak kevesebb lisztet szórok bele, nehogy túl sok legyen. Akkor jó, ha dagasztáskor elválik a tészta egy kicsit az edény faláról. DE inkább lágyabbra hagyom a tésztát, max formázáskor adok hozzá még pici lisztet.
6. Ismét leállítom a gépet, letakarom a konyharuhával, és hagyom a tésztát kelni, akkor is ha a száraz élesztő azt írja, hogy nem kell. Bevált szokás, hogy több órát is hagyom kelni a tésztát. Két gyerek mellett pedig az vált be, hogy estefele összeállítom a tésztát, és egy egész éjjel hagyom kelni. Ilyenkor könnyen kifut az edényből a tészta, így a tálat a gyúródeszkán takarom le a konyharuhával, így nem baj ha kifut a tészta, nem a pultról kell vakargatnom.
7. Jöhet a formázás (általában másnap, reggeli után). A kenyértésztát nagyon már nem forgatom, csak ha nagyon ragad. Lisztes gyúródeszkán nagyobb hengert formálok belőle és egy késsel szeleteket vágok. A szeletet az alábbiak szerint formázom: hosszabb irányba a kezemmel meghúzogatom, és feltekerem. Utána elfordítom 90 fokban, a két szélét kihúzom és feltekerem ismét, bátran lehet feszesebben tekerni.
8. Volt már, hogy ezt is hagytam kelni, de ez már az egész éjszakás kelés után sok. Erre inkább akkor kerül sor, ha ugyanazon a napon sütöm ki, és van rá időm (haha, ilyen tehát nincs :), de opció.
9. Sütés. Előmelegített sütőben 180 fokon kb 45 percig sütöm. Ha nem akarom kivárni, míg felmelegszik a sütő, és mert nem kapcsoltam be a formázás felénél, akkor a hideg sütőbe teszem, és utána kapcsolom be a sütőt. A légkeverést is rákapcsolom.
10. Lehet világosabbra hagyni, lehet jobban megsütni. Ha megsütöm jobban, az íze talán finomabb, de 2 nap után a mi száraz levegőnkön könnyen megszárad.
Tipp: 1. A són kívül nagyszerű benne a pirított szezámmag, a napraforgómag.
2. Amikor van rá időm, akkor bekenem a megformázott bergliket sima vízzel, és megszórom magokkal (lenmag, szezám, fekete szezán, napraforgó - ezek mind előre megpirítva; zabpehely is jól mutat rajta)
3. Van, hogy a fehérlisztet 1/3-ban másfélével helyettesítem, pl. rozsliszt, tönkölyliszt (de ezek is finomra őröltek (glattes).
4. A berglikhez kiváló az olivaolajban pácolt fokhagyma (recept: https://jogamindennap.hu/recept/fuszeres-fokhagymas-olivaolaj) és aszalt paradicsom vagy feta, simán vajjal is isteni a friss bergli.
5. Télen simán vajjal és fokhagymával esszük.
6. A megszáradt bergliket felkockázom, megszárítom és ledarálom kenyérmorzsának.
7. Elárulom a pizzát is ilyen alapreceptből csinálom.
#Hashtags: Jóga Mindennap receptek, egyszerű és gyors recept, egészséges recept, enni szeretünk, filléres recept, freshup agi konyha, főzni szeretek, hogyan készül, hogyan készül a házi kenyér, házi kenyér, házi kenyér receptek, házi rercept, jógikus receptek, kreativ recept otlet, mi az a bergli, olcsó recept, vegetáriánus recept, vegán receptek
FreshUp Ági
Ahogy a Hold is állandóan változik, úgy a te energiád is, azonban hiszem, hogy mindenki képes megtalálni az egyensúlyát, amelyben boldogságot, nyugalmat és egyben tettre kész energiát érez. Közel 2000 tartott jógaóra tapasztalatával és YA-RYT 500 órás nemzetközi jógaokatóként vezetem a saját alkotásom, a Fresh Up Zone studiót Bécsben. Fontos szempont számomra a helyes kivitelezés, a rendszeresség és a fejlődés. A hatha alapú óráimon gyakran találkozhatsz anatómiai fókusszal, flow, yin és elemekkel, és kedvelem a fordított és egyensúlyozó testhelyzeteket. Jóga filozófiám …