Régen nagy kedvencem volt a zabszelet, ami sűrű napjaim során csillapították az éhségem, és részemről bele is fért az egészséges kategóriába. Aztán rájöttem, hogy a boltban kapható (oat bar) sok szirupot tartalmaz, túl édes volt és bitang nagy – ami persze lecsúszott, de rájöttem, hogy nincs annyira szükségem.
Aztán elkezdtem kísérletezni. Hosszabb időbe telt – míg más fortélyokat is megtanultam a konyhában – mire végre megszületett ez a mostani verzió.
Ki is próbáltam a dániai utazásunk során. Sokáig eláll, és egy dán joghurttal vagy házilag készített smoothieval kiváló útitárs. Kíváncsi vagyok nektek hogy sikerül és hogy ízlik?
Összetevők:
- 1 bögre zabpehely (finom szemű)
- 0.5 bögre sárgabarack (aszalt)
- 0.25 bögre lenmag
- 0.25 bögre kókuszreszelék
- 3 evőkanál agave szirup
- 3 evőkanál méz
- lehelletnyi só
- ízlés szerint fahéj
Elkészítés:
1. A hozzávalókat előkészítem. Puha szemű, apró zabpehely, aszalt gyümölcs (most szárított sárgabarackot használtam), lenmag, kókuszreszelék, agave szirup, méz, kókuszzsír.
2. Az asztalt gyümölcsöt (nem kell beáztatni), a lenmagot és kevéske kókuszreszeléket magas fordulaton összeaprítom. Az aszalt gyümölcs adja a nedvesség egy részét.
3. Egy üvegtálba teszem, hozzáadom a maradék kókuszreszeléket, a mézet, az agaveszirupot vagy amilyen folyékony édesítőt/szirupot gondolsz. Összedolgozom villával. Fontos, hogy az édes szirup adja a nedvesség másik részét. Ettől fog összeállni, valamint a következő pontban történő olvasztott kókuszzsírtól.
4. A kókuszzsírt megolvasztom alacsony lángon, és rákanalazok 3 evőkanállal a masszára. Összedolgozom.
5. Hozzáadom a zabpelyhet, és kézzel nekiállok kitartóak összegyúrni. Pár percig biztosan kell gyúrmázni ahhoz, hogy összeálljon, a nedvesség összetapassza a zabpelyhet és hogy egyenletesen oszoljon el minden hozzávaló.
6. Amikor összeáll egy ragacsod masszává, akkor sütőpapírral bélelt tepsibe teszem, a képen látható módon, félbe ráhajtva a sütőpapír másik felét, egyenletesen, a kezemmel kilapogatom úgy, hogy kb. 2-3 centi vastag legyen.
7. A sütőt előmelegítem és 180 fokon kb. 25 percig sütöm úgy, hogy a tészta nincs lefedve sütőpapírral. Ahhoz, hogy szép barna és kicsit pirult íze legyen érdemes a légkeveréses funkciót választani.
8. A sütőből kivéve hagyom, hogy a tészta kihűljön, és utána szeletem fel tetszőleges nagyságúra. Személy szerint én este sütöttem ki és másnak reggel szeleteltem. Teljesen rendben ment a dolog. Egyúttal be is csomagoltam a zabszeleteket sütőpapírba és kb. 2 óra múlva már indultunk is ki a reptérre.
Tipp: - A receptet könnyűnek ítélem meg, akár gyerekekkel is el lehet készíteni. A kihívást az adja, és ahhoz lehet kell pár próbálkozás, hogy megtaláljuk a megfelelő nedves anyagot bele. Vizet nem szoktam beletenni, bár aki gondolja, mert nagyon száraz lett a massza, az pár cseppet lehet bele. A nedvesítéshez tapasztalatom szerint a folyékonyabb szirupok jobbak, mint pl. az agave, a rizs. Persze lehet mézzel is csinálni, de akkor már nem vegán kategória. Mindenki eldönti, hogy használ-e bele mézet. - Lehet pikánsabbá tenni ha pirított szezámmagot vagy házi diót teszel bele vagy épp egy összetört banánt. - Finom az áfonyás verzió is vagy az almás - mazsolás. Neked hogy ízlik és hogy sikerült? Oszd meg a tapasztalatod, akár azt is hogy milyen ízesítéssel próbáltad ki.
FreshUp Ági
Ahogy a Hold is állandóan változik, úgy a te energiád is, azonban hiszem, hogy mindenki képes megtalálni az egyensúlyát, amelyben boldogságot, nyugalmat és egyben tettre kész energiát érez. Közel 2000 tartott jógaóra tapasztalatával és YA-RYT 500 órás nemzetközi jógaokatóként vezetem a saját alkotásom, a Fresh Up Zone studiót Bécsben. Fontos szempont számomra a helyes kivitelezés, a rendszeresség és a fejlődés. A hatha alapú óráimon gyakran találkozhatsz anatómiai fókusszal, flow, yin és elemekkel, és kedvelem a fordított és egyensúlyozó testhelyzeteket. Jóga filozófiám …